Örümcek türleri nelerdir?

UZUN HİKAYE, 3.000’DEN FAZLA TÜR VAR!

Sadece ABD’de 3000’den fazla örümcek türü yaşar! Genellikle ortak grup adlarına göre sınıflandırılırlar. Tamamı zehirli olmakla birlikte, çok az bir kısmının ısırığı ağrılı ve tehlikelidir. Büyük çoğunluğu insanlara veya eşyalara zarar vermez.

Örümcekler neye benzer?

Ayırt Edici Özellikler

  1. Bütün örümcekler 8 bacaklıdır (1)
  2. Vücutları 2 kısımdan oluşur: Baş ve göğüs (2) ile karın (3)
  3. Erkekleri genellikle dişilerden daha kısa boylu ve farklı renkte olurlar
  4. spiders
Örümceklerle Tanışın

Örümceklerin burada sayamayacağımız kadar çok türü vardır. ABD’deki evlerde en sık rastlanan örümcek grupları aşağıda verilmiştir.

Kurt Örümcekleri

Kurt Örümcekleri büyük, tüylü ve atik avcılardır. Olağanüstü bir görme yeteneğine sahiptirler ve avlarını yakalamak için ağ örmezler. Genellikle toprakta veya toprağın altındaki tünellerde yaşarlar. Zehirli olmakla birlikte ısırıkları genelde hafif semptomlar gösterir.

Sıçrayıcı Örümcekler

En geniş örümcek familyası olan sıçrayıcı örümcek familyası tüm türlerin %13’ünü barındırır. Kısa boylu ve tombul olan bu örümcekler nispeten yavaş hareket etseler de avlanma esnasında çevik bir şekilde sıçramalarıyla ünlüdürler.

Yer Düz Karınlı Örümcekleri

Bu örümcek türü genellikle taşların, yaprakların, ağaç kütüklerinin ve yerdeki diğer nesnelerin altına yuvalanırlar ve sadece yiyecek arayışına çıktıkları zamanlarda yuvalarını terk ederler. Genellikle kırmızı ve gri-kahve rengindedirler ve gövdeleri çizgili veya çizgisiz olabilir. İnsanlara zarar verebilecek bir zehir üretmezler.

Clubionidae (Dökülmüş Yaprak Örümcekleri)

Dökülmüş yaprak örümcekleri bahçede, yaprak ve odun yığınları arasında ve kerestelerde yuvalanmakla birlikte son baharda yuvalarını evlere taşıyabilirler. Örümcek popülasyonu son baharda ciddi şekilde artış göstererek evde yoğun bir istilaya sebep olur.

Yengeç Örümcekleri

Yengeç örümceğinin ön iki bacağı yanlara doğru uzanır ve arkadaki iki bacağından daha uzundur. Ağ örmedikleri için bu bacaklarını avlanmak için kullanır. Son derece sabırlı bir avcı olan bu örümcek türünün avını bazen günlerce hatta haftalarca beklediği bilinir.

Kötü Çocuklar

Çoğu örümceğin zehiri insanlara zarar vermezken, bazılarının zehiri son derece tehlikeli ve acı vericidir. ABD’de en sık rastlanan iki zehirli örümcek Kara (ve kahverengi) Dul ve Kahverengi Keşiş örümcekleridir. Bu iki örümcekten biri sizi ısırırsa, tıbbi yardım alın. Evinizde bu örümceklerden fazla miktarda görürseniz, onları uzaklaştırmak için en doğru hareket bir uzmandan yardım almak olacaktır.

Kötü Çocuklar

Çoğu örümceğin zehiri insanlara zarar vermezken, bazılarının zehiri son derece tehlikeli ve acı vericidir. ABD’de en sık rastlanan iki zehirli örümcek Kara (ve kahverengi) Dul ve Kahverengi Keşiş örümcekleridir. Bu iki örümcekten biri sizi ısırırsa, tıbbi yardım alın. Evinizde bu örümceklerden fazla miktarda görürseniz, onları uzaklaştırmak için en doğru hareket bir uzmandan yardım almak olacaktır.

Ağı Nerede?

Genel kanının aksine, örümceklerin hepsi ağ yapmaz ve bazı ağlar diğerleri kadar ayrıntılı ve hassas örülmüş olmayabilir. Avlarını yakalamak için özenle ağ ören örümceklere “pasif avcı” adı verilirken, bu şekilde ağ örmeyen örümceklere “aktif avcı” adı verilir, çünkü bunlar etrafta gezerek avlarını aktif bir şekilde ararlar.

Örümcek Hassasiyeti

Kabusların ve korku filmlerinin bir numaralı yıldızı olsalar da, aslında örümcekler çok faydalı yaratıklardır. Sivrisinek, kara sinek, güve ve diğer örümceklerle beslendiklerinden, bu böceklerin kontrolden çıkmasına engel olurlar. Eğer örümcek korkunuzu yenebilirseniz, bir tehdit oluşturmadıkları müddetçe onları öldürmekten kaçının. Eğer evde bir örümceğe rastlarsanız ve zehirsizse, bir kavanozla onu yakalayıp dışarı atın.

Biliyor muydunuz?

Uzun bacaklı örümcek aslında bir örümcek değil, örümceğimsi sınıfından “Opiliones” adlı bir canlıdır. Örümceklerin aksine, opilionesin gövdesi iki ayrı kısımdan oluşmaz ve (8 göz yerine) sadece iki gözü bulunur.

Daha Fazla Bilgi

Zehirli örümcekler hakkında sorularınız mı var? Konuyla ilgili daha fazla bilgiye, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) resmi sayfası olan CDC.gov adresinden ulaşabilirsiniz. Bu kaynak sadece bilgi amaçlı sunulmuştur. CDC’nin markayı veya ürünlerini herhangi bir şekilde desteklediği veya onayladığı anlamına gelmez.