Yaban arısı veya eşek arısı sokmasına nasıl müdahale etmeliyim?

ACIYI SUYLA HAFİFLETİN

Yaban arısına veya eşek arısına müdahale ederken dikkatli olun. Eğer sokulursanız, müdahale alanını terk edin ve en kısa sürede sokulan bölgeyi su ve sabunla yıkayın. Şişkinliği almak için soğuk kompres uygulayabilirsiniz. Bizler böcek uzmanıyız ancak tıp uzmanı değiliz. Bu nedenle eğer hafif ağrı ve şişmeden daha ciddi bir belirti yaşarsanız DERHAL tıbbi yardım alın.

Düşmanınızı Tanıyın

Kağıt yaban arıları, yuvasını rahatsız etmediğiniz sürece sizi sokmaz, ancak soktuklarında oldukça agresifleşirler. Öbür yandan, diğer yaban arıları ve eşek arıları, özellikle yaz sonu ve son bahar başlangıcında tahrik edilmeden de sokabilirler.

Aklınızı Kullanın, Kendinizi Sokturmayın
  1. Dışarıda yemek yediğinizde yiyeceklerin üzerini örtün.
  2. Çöp kutularının ağzını sıkıca kapatın.
  3. Eğer bir yaban arısı size musallat olduysa, ona vurmaya çalışmayın. Sakin bir şekilde oradan uzaklaşın.
  4. Çöp kutularını yemek alanlarından uzak tutun.
Bir Defayla Kalmaz

Bal arıları (polenlerin yayılmasını sağlayan faydalı böcekler) genellikle iğnelerini soktuktan sonra ölürler. Ancak yaban arıları ve eşek arıları çoğunlukla hayatta kalırlar ve bir kez daha sokabilirler. Birkaç kez sokulmamak için arıların olduğu alandan uzaklaşmanız gerekir. Yaban arısı kurbanını soktuğunda “saldırı feromonu” salgılar ve yakındaki diğer arıların da saldırmasını sağlar.

Yuvayı Yok Edin

Arı yuvasını tespit eder etmez yok ederek de sokulmaktan kurtulabilirsiniz. Evinizde ve bahçenizde düzenli aralıklarla yuva kontrolü yapın, yuva bulursanız Raid® Wasp & Hornet Killer’ı kullanın. Bu ürünü uzaktan kullanarak yuvanın tamamını yok edebilirsiniz. Yaban arılarını ve eşek arılarını temas anından öldürür ve 32.500 volta kadar elektrik iletkenliği yoktur. Arı yuvasına erken ve çabuk müdahale ederek ileride sokulma riskinizi azaltmış olursunuz.

Yuvalara Müdahele Etmek için 6 İpucu

  1. Böceklerin daha az faal olduğu, güneşin doğuş ve batış zamanlarında müdahale edin.
  2. Sokulmamak için eldiven ve uzun kollu bir giysi giyin.
  3. Yuvanın tamamını öldürmek için Raid® Wasp & Hornet Killer’ı sıkın. Ürünü kullanmadan önce mutlaka etiketin tamamını okuyun.
  4. Ürünü sıkarken, yuvanın altında değil uzağında durmaya dikkat edin. Sprey 6,6 m uzaklığa kadar erişebilir.
  5. Ürünü rüzgarın tersine değil, rüzgar yönünde sıkın.
  6. Yuvalara asla yalnız başınıza müdahale etmeyin. Yanınızda biri bulunsun veya arı sokmasına alerjiniz varsa ürünü kullanması için bir başkasından yardım isteyin.
Onları Dışarıda Tutun

Yaban arılarını ve eşek arılarını evinizden uzak tutmak istiyorsanız, evinizin tam korumalı olduğundna emin olun. Kapı ve pencererli kapalı tutun, sineklikleri kontrol edin ve eve açılan bütün çatlakları kapatın. Genellikle bahar aylarında, kraliçe arılar yuva yapacak yer arayışına başladığında veya yaz sonu ve sonbaharın başlarında şekerli yiyecek aradıkları zamanlarda eve girerler.

Sürpriz Şekilde Sokulmayın

Dışarıdayken içeceklerinizin üzerini örtün. Yaban arıları ve eşek arıları, bazı meşrubatlarda bulunan şekere gelirler ve çoğunlukla tadına bakmak için içine girerler.