Hamam böceklerinden nasıl kurtulurum?

ÖNLEMEK İÇİN TEMİZLEYİN, KONTROL ALTINA ALMAK İÇİN HAMAM BÖCEĞİ YEMİ KULLANIN

Hamam böceklerinden tamamen kurtulmak zor bir iş olsa da, temizlik, evde yapılacak tadilat, yerinde müdahale ve kullanılacak ürünler kesinlikle işe yarayacaktır. Öncelikle, evinizi temizleyerek hamam böceklerini çekebilecek açıkta duran yiyecekleri kaldırın. Daha sonra, gördüğünüz hamam böceklerine ve saklandıkları yerlere (çatlak ve yarıklara) sprey ürünleri tatbik edin. Bir sonraki adımda, görmediğiniz hamam böceklerini öldürmesi için hamam böceği yemleriyle probleminizi kontrol altına alın. Son olarak, hamam böceklerini evinizden uzak tutmak için etrafında savunma hattı oluşturacak böcek kovucu bir ürün kullanın.

İşe Temizlikle Başlayın

En Temel Hamam Böceği Yaklaşımı

kitchen roaches

Hamam böcekleri bizimle aynı şeyleri yemekten hoşlandıklarından, dip köşe temizlikle istenmeyen misafirleri engelleyin. Yere dökülen içecek ve yiyecek artıklarını (özellikle de şekerli, nişastalı ve yağlı olanları) temizleyin. Fırın, buzdolabı ve diğer beyaz eşyaların arkalarını temizleyin, yiyecekleri hava almaz saklama kaplarında muhafaza edin. Hamam böceklerinin gizlenmeyi sevdiği kutu ve gazeteleri çöpe atın. Ayrıca, evcil hayvanınız yemeğini bitirdikten sonra geriye kalanını dökmeyi unutmayın.

Yemleme ve Sonrası İçin 5 İpucu
  1. En iyi sonucu almak için, bir paketteki hamam böceği yemlerinin tamamını bir defada kullanın. Ne kadar çok yem koyarsanız ve koyduğunuz yemler hamam böceklerini gördüğünüz noktalara ne kadar yakın olursa (beyaz eşyaların yakını, çamaşır odaları, lavabolar vs.) hamam böceklerinin yemi bulup yeme ihtimali o kadar yüksek olacaktır. Kullanmdan önce etiket bilgilerini okumayı unutmayın.
  2. Yeme veya çevresine asla sprey veya sıvı formdaki böcek ilaçlarını sıkmayın. Aksi takdirde hamam böcekleri yemi yemeyecektir. Ayrıca, yemleri kesinlikle sprey püskürtülmüş yerlere koymayın.
  3. Hamam böceği yemlerini her üç ayda bir veya bitmesi halinde daha erken yenisiyle değiştirin. Ürünün içinde yem kalıp kalmadığını görmek için bir el feneri yardımıyla içine bakın.
  4. Hamam böceği yemleri, böcekleri temas anında veya yemin içindeyken öldürmez. Esasen, hamam böcekleri yemi yer ve bazıları yuvalarına dönerek orada gizlenen böcekleri de öldürür. Bu nedenle, yemi koyduktan sonra hala hamam böceği görürseniz endişelenmeyin!
  5. Hamam böceği yemleri diğer yiyecek kaynaklarına rakip olacak şekilde tasarlanmıştır. Bununla birlikte, açıkta kalan yiyecek ve içecek artıklarını ne kadar iyi temizlerseniz o kadar iyi sonuç alırsınız.
Biliyor muydunuz?

Hamam böceklerini kontrol altına almak maalesef zor bir iştir çünkü çok hızlı ürerler. Bir Alman hamam böceği (daha ufak olan tür) bir defada 40 yumurta yumurtlayabilir!

---

Hamam Böceklerini İçeri Davet Etmeyin

caulk gun

Hamam böceklerinin evinize girmesini kolaylaştırmayın. Büyük böceklerin evinizi istila etmesini önlemek için evin dışa açılan boşluklarını kapatın. Hamam böceklerinin çoğu bodrum, mutfak dolapları, mutfak lavabosunun altı, banyo ve boruların duvara giriş yaptığı açıklıklar gibi karanlık ve nemli alanlarda yaşarlar. Bodrumu kuru tutmak ve su tesisatının iyi durumda olması da size yardımcı olacaktır.

---

Uzman Tavsiyesi

Yemlerin Üzerine Sprey Sıkmayın (Veya Sprey Sıktığınız Yere Yem Koymayın)

Hamam böceği yemlerini sprey veya sıvı böcek ilacı sıkılmış yüzeylere koymayın. Bu, hamam böceklerinin yuvalarına dönerek yemi diğerleriyle paylaşmasına engel olabilir. Aynı şekilde, yemlerin üzerine kesinlikle sprey sıkmayın çünkü bu, yemleri yenilmez hale getirebilir.

----

Karanlıkta Yaşayan Yaratıklar

light bulb 

Hamam böcekleri, doğal avcıları onları göremediği zamanlarda hayatta kalacak şekilde evrimleştiklerinden, insanların onları ezme ihtimalinin düşük olduğu geceleri ortaya çıkarlar. İlginçtir ki, hamam böceğini sadece ışığı açarak korkutamazsınız. Onları korkutarak saklandıkları yere dönmeye teşvik eden asıl şey ışık değil, titreşimler, ses ve hava akımıdır.

Hamam böcekleri nereden gelir?

house

Alman hamam böcekleri (ufak olan tür) iç mekanlarda yaşarlar ve komşu evlerden, dairelerden, çöplüklerden veya bodrumlardan evinize gelebilirler. Bunun yanında, satın aldığınız yiyeceklerle veya karton kutu veya kağıt poşet gibi ambalajlarla da gelebilirler. Amerikan hamam böcekleri (büyük olan tür) özellikle güney eyaletlerde genellikle evlere dışarıdan gelirler. Dış mekanlarda bina zemininin yakınlarında, verandalarda, malç altında veya kanalizasyon sistemlerinde bulunurlar. Alman ve Amerikan hamam böcekleri hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

Daha Çok Savunma Hattı

Anahtar kelimemiz kararlılık. Hamam böcekleri gelmeye devam ederlerse kazanmalarına izin vermeyin. Raid Max® Bug Barrier ile Alman hamam böceklerini 12 aya kadar öldürmeye devam edin.