Böceklerden nasıl kurtulurum?

TEMİZLEYİN, ONARIN VE MÜDAHALE EDİN

Bu en sevdiğimiz sorudur! Evin içindeki böceklerden tamamen kurtulmak her zaman mümkün olmayabilir. Ancak doğru ürün seçimi, birtakım eski usül temizlik yöntemleri ve evde yapılacak tadilatlarla uzun bir yol kat edebilirsiniz. Hiçbir ürün tek başına böcek sorununuzu çözmeye yetmez, bu nedenle çok yönlü bir yaklaşıma ihtiyacınız vardır. Ayrca, böceklerin evinize çeşitli sebeplerden ötürü girdiğini unutmayın: Yiyecek, su veya barınma ihtiyacı. Mücadele ettiğiniz böceklerin türünü doğru tespit etmek -ve sonrasında onları eve çeken unsurları ortadan kaldırmak- onların evinize girmesini önlemeye yardımcı olacaktır. Böceklerin evinize girmesini ne derece zorlaştırırsanız, evi istila etmeleri ihtimali o kadar az olacaktır.

Çevrenizi Korumaya Alın
outdoor swasp

Dışarıdan Gelen Böceklerle Mücadele

Evinizde böcek istilası varsa, büyük ihtimalle bu böcekler dışarıdan geliyordur. Uygulanacak müdahale yöntemi böceğin türüne göre farklılık gösterse de, şu genel ipuçları yardımcı olabilir:

  • Yırtılmış veya tam kapanmayan pencere ve kapı tellerini tamir edin
  • Pencere ve kapıların etrafındaki boşlukları, özellikle kapının altıyla zemin arasında kalan boşluğu kapatın
  • Yalıtım, değişim veya onarım gerektirebilecek havalandırmaları, şebeke borularını ve eve bağlanan diğer açıklıkları kontrol edin
  • Eğer apartmanda oturuyorsanız, komşularınızla ve çevrenizle işbirliği içinde sorunu ele alın
Yağma Artık Yağmur

Dış mekânlarda Raid® House and Garden Bug Killer gibi böcek ilaçları kullanırken, yağmur kullanılan ürünün başarısını azaltabilir. Önce hava durumunu kontrol edin ve yağmur tahmini varsa ürünü kullanmayın. Bunun için ideal zaman, hava sıcaklığının 30 derecenin altında olduğu günlerdir. Yağmur, hızlı bir şekilde yeni böcek popülasyonlarının üremesine neden olur ve müdahalenizi etkisiz kılabilir. Sorununuz devam ediyorsa, yoğun yağış sonrasında ürünü dış mekânlarda tekrar uygulayın. Diğer ürünler için, etikette yer alan yeniden uygulama bilgilerine danışın. Kullanmadan önce mutlaka etiketi okuyun.

İğrenmeyin, Karınca veya Hamam Böceği Yemini Deneyin

Evde Kullanılan Karınca ve Hamam Böceği Yemleri Hakkında 5 İlginç Gerçek

  1. Yemler karıncaları veya hamam böceklerini yakalamaz. Örneğin karınca yemleri, karıncaları yuvalarında öldürür. Karıncalar yemi yedikten sonra, kolonilerine dönerek yemi kraliçeyle ve diğer karıncalarla paylaşırlar ve bu sayede bütün bir koloniyi öldürmüş olurlar.
  2. Karınca ve hamam böceği yemleri, karınca ve hamam böcekleri için diğer yiyecek kaynaklarından daha çekici olsalar da, açıkta yiyecek ve su bırakmamakla iyi edersiniz.
  3. Karınca ve hamam böceği yemleri, sizin görmediğiniz karıncaları ve hamam böceklerini öldürür ki bunlar büyük çoğunluğu oluşturur! Böcekler yemi diğer üyelerle paylaşmak için yuvalarına götürürler, bu yüzden yemi koyduğunuz gibi böcekler ortadan kaybolmadıysa telaşa kapılmayın. Birkaç gün içinde daha az hareketlilik görmeye başlayacaksınız.
  4. Sprey veya sıvı haşere ilacı sıkılmış yerlere yem koymayın. Aynı şekilde, yemleri yerleştirdikten sonra hamam böceklerine veya çevrelerine ilaç sıkmayın. Böcekler ölürse yemi yayamazlar.
  5. Koyduğunuz yemler ne kadar çok ve karınca ve hamam böceklerinin yuvalarına ne kadar yakın olursa, problemi kontrol altına almanız o kadar kolay olur. Karınca veya hamam böceği yemlerini yerleştirmeden önce mutlaka etiket bilgilerini okuyun.
Düşmanınızı Tanıyın
bug id

Sorununuzu ortadan kaldırmak için öncelikle mücadele edeceğiniz böcekleri tanımanız gerekir. Böcek Tanımlayıcımızı kullanarak sorun yaşadığınız böcek türünü tespit edin.